Jersey Shore made faculty historical past Saturday afternoon when the Bulldogs beat Athens, 1-0, within the District 4 Class AAA semifinals to advance to the championship sport. It’s Jersey Shore’s first district title sport look in program historical past.

Peyton Welshans scored the Bulldogs’ aim.

Sullivan County’s Riley King scored on a Jalen Thomas help that put the Griffins forward late within the first half, however Southern Columbia scored three second-half objectives to win, 3-1, within the District 4 Class A quarterfinals.

Owen Schweitzer had 9 saves.

In ladies soccer, East Juniata beat Sullivan County, 11-1, within the District 4 Class A quarterfinals to finish the Griffins’ season. Sullivan County’s lone aim got here with 10 minutes, 30 seconds left within the sport when Bethany Beinlich scored.

Within the District 6 cross nation championships, Williamsport had two runners superior to the state meet. Williamsport’s Henry Lyon took third within the boys race (quarter-hour, 58 seconds) and Ellie Fisher positioned tenth (20:58) on the women facet to qualify for the state meet in Hershey subsequent weekend.

Williamsport’s Luke Segraves and Ethan Holcomb additionally medaled.

As a workforce, the Millionaires took second (bos) and third (ladies).

BOYS SOCCER

Southern Columbia 3, Sullivan Rely 1

(DISTRICT 4 CLASS A QUARTERFINALS)

SC-Riley King (Jalen Thomas), 38:00. So-Personal aim, 43:00. So-Personal aim, 56:00. So-Chase Conway, 79:00.

Pictures: SC 3, So 10. Corners: SC 3, So 7. Saves: SC 9 (Owen Schweitzer), So 2 (Savich Chapman).

Data: Sullivan County (10-4-1), Southern Columbia (11-7-1).

GIRLS SOCCER

East Juniata 11, Ssullivan County 1

(DISTRICT 4 CLASS A QUARTERFINALS)

EJ-Brianna Henry (Kierstyn Fogle), 7:15. EJ-Fogle, 21:38. EJ-Leah Sankey, 25:33. EJ-Sankey, 26:20. EJ-Sankey, 29:29. EJ-Amara Brubaker, 34:45. EJ-Sanker (Fogle), 48:07. EJ-Fogle, 69:45. SC-Bethany Beilich, 70:30. EJ-Brubaker, 71:55. JE-Carlee Barrick (Macy Buskey), 75:52. EJ-Marissa Coudriet, 79:50.

Pictures: SC 13, EJ 24. Corners: SC 0, EJ 6. Saves: SC 13 (Mallory Dickinson), EJ 0.

BOYS CROSS COUNTRY

DISTRICT 6 CHAMPIONSHIP

Staff outcomes: 1. State School 34; 2. Williamsport 71; 3. Mifflin County 75; 4. Altoona 100; 5. Hollidaysburg 103; 6. Shikellamy 127.

Particular person outcomes: 1. Brady Greater, State School, 15:37.00; 2. Brayden Harris, Mifflin County, 15:51.20; 3. J. Henry Lyon, Williamsport, 15:58.10; 4. Ben Love, Hollidaysburg, 16:24.30; 5. Trent Dinant, State School, 16:26.00; 6. Chris Love, Hollidaysburg, 16:30.50; 7. Sean Adams, State School, 16:32.90; 8. Christopher Royer, Mifflin County, 16:52.00; 9. Bennett Norton, State School, 16:57.80; 10. Ethan Holcomb, Williamsport, 17:00.90.

GIRLS CROSS COUNTRY

DISTRICT 6 CHAMPIONSHIP

Staff outcomes: 1. State School 18; 2. Mifflin County 81; 3. Williamsport 82; 4. Altoona 101; 5. Central Mountain 114; 6. Hollidaysburg 142.

Particular person outcomes: 1. Jordan Reed, State School, 18:34.70; 2. Marlee Kwasnica, State School, 18:50.10; 3. Kylee Cubbison, Mifflin County, 19:05.10; 4. Karsyn Kane, State School, 19:26.60; 5. Amy Devan, State School, 19:58.70; 6. Grace Morningstar, State School, 19:59.80; 7. Addie Parsons, Mifflin County, 20:04.40; 8. Vivian Scott, State School, 20:07.00; 9. Ava Langelaan, State School, 20:57.20; 10. Ellie Fisher, Williamsport, 20:58.20.

Immediately’s breaking information and extra in your inbox







Source link

Author

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x